ديجياتو/ موبوگرام را همگي کم و بيش مي شناسيد؛ تلگرام غير رسمي توسعه يافته به دست تيم هانيستا که از بين تمام جايگزين هاي شخص ثالث اين پيام رسان، در حال حاضر يکي از محبوب ترين هاست.

اگر تا حالا اسم موبوگرام به گوش تان نخورده يا فرصت تجربه آن را نداشته ايد، بايد بگوييم که اين اپليکيشن نسخه Mod شده اي از تلگرام است با قابليت هاي بيشتر و غني تر؛ امکاناتي که در تلگرام نمي بينيد و تغييرات و شخصي سازي هايي که نمي توانيد در اپليکيشن اصلي انجام بدهيد.

موبوگرام با قيمت 5000 توماني، تا کنون بيش از 500 هزار بار از کافه بازار دانلود شده است.
از آنجا که تيم تلگرام API اين اپليکيشن را به صورت متن باز در اختيار توسعه دهندگان قرار داده، هر شخص مسلط به برنامه نويسي مي تواند نسخه مود شده اي از آن بسازد. اعضاي تيم هانيستا از نخستين توسعه دهندگاني بودند که خيلي زود و در زمان مناسب در اين حوزه دست به کار شدند و مزد زحمات شان را هم با استقبال بسيار خوب مردم گرفتند. موبوگرام با وجود داشتن قيمت پنج هزار توماني، تا اين لحظه بيش از 500 هزار بار به طور قانوني از کافه بازار دانلود شده و اگر دانلودهاي غير قانوني آن را در نظر بگيريم، مطمئنا آمار دانلود آن از مرز ميليون هم گذر مي کند.

اين موفقيت در بازار ايران عاملي شد تا تيم هانيستا نسخه هاي مختلفي از اين اپليکيشن را در کافه بازار منتشر کند، طوري که در کنار موبوگرام اصلي نسخه هاي ديگري مثل موبوگرام دوم و سوم و موبوپلاس را مشاهده مي کنيد. در اين مطلب سعي داريم تا به نسخه هاي ديگر موبوگرام پرداخته و ببينيم که هر کدام چه کاربردهايي دارند و آيا تفاوتي ميان آن ها وجود دارد يا خير. پس تا پايان با ديجياتو همراه باشيد.

موبوگرام

قبلا در مطلب بررسي موبوگرام به طور مفصل امکانات اين اپليکيشن را با هم مرور کرديم. اما با فرض اين که با موبوگرام آشنا نيستيد، خلاصه اي از قابليت هاي مهم آن را برايتان بازگو مي کنيم.

موبوگرام همان تلگرام است با امکانات شخصي سازي و مديريتي پيشرفته تر.
از اين که براي صفر شدن نوتيفيکيشن هاي تلگرام مجبور به باز کردن تمام مکالمات هستيد، متنفريد؟ نمي خواهيد کسي بفهمد که پيام هايش را خوانده ايد؟ در گروه ها و کانال هاي مختلفي عضو هستيد و در هم ريختگي آن ها آزارتان مي دهد؟ موبوگرام تمام اين مشکلات را برطرف مي کند.

بهترين توصيفي که مي توانيم براي موبوگرام به کار ببريم، تلگرامي با قابليت هاي مديريتي و شخصي سازي پيشرفته تر است. رابط کاربري کاملا فارسي، حالت روح، دانلود منيجر با قابليت زمان بندي، فوروارد با حذف نام ارسال کننده پست، آيدي ياب، مديريت گروه ها و کانال ها و افراد در دسته هاي جدا و افکت هاي تغيير صدا فقط بخشي از امکانات اين تلگرام غير رسمي هستند تا با تسلط و لذت بيشتري بتوانيد در محيط اين پيام رسان به فعاليت بپردازيد.

موبوگرام به غير از اپليکيشن اصلي، داراي نسخه دوم و سومي هم هست که به طور رايگان مي توانيد از کافه بازار دانلودشان کنيد.

موبوگرام دوم و موبوگرام سوم

آيا موبوگرام دوم و سوم امکانات اضافه اي نسبت به موبوگرام اصلي ارائه مي کنند؟ پاسخ منفي است. موبوگرام دوم و سوم نه تنها هيچ تفاوتي با نسخه اصلي اپليکيشن ندارند، بلکه «کلون» آن هم محسوب مي شوند. اما با وجود موبوگرام شايد بپرسيد که اصلا چرا کسي بايد به کلون دوم و سوم اين اپليکيشن احتياج داشته باشد؟

موبوگرام دوم و سوم براي اين طراحي شده اند که بتوانيد براي شماره هاي مختلف، موبوگرام هاي جداگانه داشته باشيد.
اگر خواننده ديجياتو بوده باشيد، حتما با نرم افزارهاي کلون کننده اپليکيشن ها آشنا هستيد. اپليکيشن هايي مثل Parallel Space و 2Face براي اين طراحي شده اند که يک نسخه مشابه از اپليکيشن هاي ديگر بسازند، خصوصا پيام رسان ها که در حالت عادي امکان ندارد دو نسخه مشابه از آن ها را در موبايل تان داشته باشيد. مزيت داشتن کلون از يک پيام رسان اين است که مي توانيد در نسخه اصلي يک شماره تلفن را استفاده کنيد و در نسخه کلون، شماره اي ديگر.

موبوگرام دوم و سوم هم دقيقا براي همين منظور طراحي شده اند، اين که بتوانيد براي شماره هاي مختلف، موبوگرام هاي جداگانه داشته باشيد. در واقع تيم هانيستا کارتان را براي کلون کردن موبوگرام با نرم افزارهاي شخص ثالث راحت کرده، هر چند با اين حربه و اعلام رايگان بودن موبوگرام دوم و سوم به فکر بالا بردن آمار دانلود و مطرح کردن نام اپليکيشنش هم بوده است. با بررسي نتايج کار مي توان اين تصميم را تصميمي هوشمندانه قلمداد کرد.

البته به نظر مي رسد که نسخه هاي دوم و سوم موبوگرام عملکرد يکساني با نسخه اصلي ندارند و به گزارش کاربران کافه بازار، گاهي اوقات مشکلاتي در بارگذاري پيام ها در آن ها ديده مي شود.

موبوپلاس

به محصول بعدي هانيستا مي رسيم. آيا موبوپلاس هم يک کلون ديگر از موبوگرام است؟ اين بار نه. اگر بخواهيم خيلي ساده بگوييم، موبوپلاس وسيله آرايش و زينت دادن به موبوگرام شماست؛ هر گزينه شخصي سازي که در موبوگرام نيست را در خود گنجانده تا بتوانيد شکل و قيافه اپليکيشن را «دقيقا» به حالتي درآوريد که دوستش داريد.

اديتور پيشرفته موبوگرام هر چيزي که براي ساخت تم لازم داريد را در اختيار شما قرار مي دهد.
موبوپلاس در اصل يک سازنده تم براي موبوگرام محسوب مي شود که در آن مي توانيد به کمک يک اديتور پيشرفته، تم يا همان پوسته مورد پسندتان را ساخته و حتي با ديگر کاربران به اشتراک بگذاريد. موبوپلاس يک گالري کامل از اين پوسته هاي ساخته شده توسط ديگر کاربران هم ساخته که مي توانيد آن ها را دانلود و روي موبوگرام تان اعمال کنيد.

البته به خاطر مشکلات فعلي سرور موبوپلاس شايد بعضي دسته بندي هاي اين گالري برايتان باز نشوند و نتوانيد به همه آن ها دسترسي داشته باشيد، مشکلي که ظاهرا با به روز رساني 3.3 اپليکيشن هنوز برطرف نشده. ولي در مجموع در گالري پوسته ها، خصوصا در بخش برگزيده ها مي توانيد تم هاي بسيار خوش ساخت و دلنشيني را پيدا کنيد.

ارائه تصاوير پس زمينه آماده و انواع فونت و همچنين بازگرداني شکلک هاي قديمي تلگرام و حذف کامل اکانت تلگرام هم از ديگر خدمات موبوپلاس هستند.

مجموعه اپليکيشن هاي موبوگرام، موبوگرام دوم، سوم و موبوپلاس روي هم رفته تا الان بيش از 2 ميليون و 700 هزار بار از کافه بازار دانلود شده اند، آماري که نشان از موفقيت و محبوبيت اين تلگرام غير رسمي ميان ايراني ها دارد. اگر شما هم به چيزي فراتر از امکانات تلگرام براي مديريت پيام هايتان احتياج داريد، تقريبا مي توان گفت که در حال حاضر موبوگرام قدرتمندترين جايگزين پيش روي شماست.

نظر شما چيست؟ آيا از موبوگرام و امثال آن استفاده مي کنيد، يا اپليکيشن اصلي تلگرام را به هر نسخه غير رسمي ديگر ترجيح مي دهيد؟ دلايل تان را به ما بگوييد.